// HÍREK

// 2018.10.02

ÚJ 20 MW-OS NAPELEMPARK FELSŐZSOLCÁN IS AZ INFOWARE ZRT. IRÁNYÍTÁSTECHNIKAI- ÉS FELÜGYELETI RENDSZERÉVEL


felsőzsolca.jpg (4.83 MB)


Az INFOWARE Zrt. erőművi- és alállomási tapasztalatai és már az ország első jelentős, a Mátrai Erőműnél megvalósított napelemparkjában is kipróbált és bizonyított irányítástechnikai- és felügyeleti rendszere a 2018 augusztusában Felsőzsolcán üzembe helyezett újabb, ezúttal 20 MW-os naperőműnél is megbízható megoldásnak bizonyult. A beruházás Európai Uniós finanszírozással valósult meg, tulajdonosa és üzemeltetője a fejlett technológiák alkalmazásában élenjáró MVM Hungarowind Kft.

A naperőmű irányítástechnikai rendszerét a villamos energia ipar specifikus követelményeit kielégítő INFOWARE MAB-készülék családdal valósítottuk meg. Az irányítástechnikai rendszerünk adatokat biztosít az üzemeltetőnek a villamos technológiáról, az inverterekből, valamint egyéb rendszerekből, így például a vagyonvédelemből is.

Ez az irányítástechnikai- és felügyeleti rendszer lehetőséget nyújt a villamos kapcsoló berendezések adott elemeinek távműködtetésére, valamint beavatkozási lehetőséget biztosít az energiatermelési folyamatba is.

A helyi munkaállomás egy villamos SCADA felületet biztosít a kezelők számára a hagyományos áramszolgáltató alállomásokban megszokott kezelői munkahelyekhez hasonlóan, ezredmásodperces felbontású eseménynaplóval, aktuális állapotot megjelenítő egyvonalas sémákkal.


A helyi munkaállomás automatikusan letölti és archiválja a védelmekből a zavarírásokat.


A kommunikációs hálózat sugaras optikai Ethernet. A reléházakban layer 3 -as switchek helyezkednek el gyűrűbe kötve, melyek fogadni tudják a rendszer összes védelmi készülékét és mezőgépét. Minden transzformátorházban külön smart logger készülék kommunikál a trafóházba betápláló inverterekkel RS485 buszon keresztül. A Smart logger készülékek média konvertereken keresztül (réz/optika) külön Ethernet hálózatra csatlakoznak. Ezért mindkét reléházban további switchek helyezkednek el, a Smart logger készülékek pedig a dedikált hálózaton és egy 3G/4G wireless routeren keresztül továbbítják az adatokat az internetes felhő alapú felügyeleti rendszerbe.


A villamos technológiai adatok gyűjtéséről és továbbításáról a felső irányok felé (MAVIR, áramszolgáltató, felügyeleti munkahely) egy redundáns kiépítésű gateway gondoskodik. A felsőbb irányok a gateway-en keresztül tudják távműködtetni a rendszer adott elemeit. A gateway a mezőgépeket és a védelmi készülékeket IEC 61850-es protokollal integrálja rendszerbe. A felső irányok felé a gateway IEC 60870-5-104 protokollal kommunikál. A gateway támogatja a MODBUS TCP protokoll használatát is.


A kommunikációs kapcsolatok mellett a rendszer erősáramú jelkapcsolatok kialakítását is biztosítja. Ilyen jelek tipikusan: helyiség hőmérséklet mérés, segédüzemi jelzések, a kapcsoló berendezések azon állásjelzései, amelyeket nem kezelnek a védelmek, védelem üzemkészség, stb. A reléházakba és a trafóházakba is egy-egy mezőgép kerül


A rendszer időt GPS vevővel ellátott NTP szerver biztosítja. Minden készülék az NTP szervertől kapja a pontos időt. Az inverterek óráját a SMART logger készülékek szinkronizálják.